Şifremi Unuttum
 

Balıkesir Çanakkale Otobüs Bileti

Kalkış
Varış
Tarih Seçiniz
 • Fiyat Aralığı  Avrupa ve Asya yakasında topraklara sahip olan Çanakkale, tarihsel önemi nedeniyle her yıl ülkemizdeki birçok kişinin ziyaret ettiği bir merkezdir. Türkiye’nin kuzeybatısında iki boğaz arasındaki stratejik konumuyla da dikkat çeken Çanakkale hakkındaki detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Çanakkale Nerede ve Ne Zaman Gidilir?

  Kuzeybatı Anadolu’da bulunan Çanakkale’nin topraklarının büyük bir kısmı Marmara Bölgesi’nin içerisindedir. İlin bazı toprakları ise Ege Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır. Balıkesir, Edirne ve Tekirdağ illeriyle komşu olan şehir, Çanakkale Boğazı’nın en dar kıyısına kurulmuştur.

  540.000’in üzerinde nüfusa sahip olan Çanakkale’nin ortalama bir nüfus artışıyla büyüdüğü görülmektedir. Özellikle tarih turizmi açısından yoğunluk yaşandığı dönemlerde binlerce vatandaşımız şehri ziyaret ettiğinden ildeki nüfus bir hayli artmaktadır.

  Geçişli iklim özelliklerine sahip olan Çanakkale’de yıllık ortalama sıcaklıklar 12-14°C arasında değişmektedir. Kış aylarında -4°C’ye kadar düşen hava sıcaklıkları, yaz aylarında +38°C’ye çıkmaktadır. Şehri ilkbahar başlangıcı olan ve Çanakkale Zaferi’nin de anıldığı Mart ayında ziyaret edebilirsiniz.

  Çanakkale’nin Tarihimizdeki Yeri

  Çanakkale’de gerçekleştirilen bazı arkeolojik kazılar ilk yerleşimin 6.000 yıl öncesine kadar uzandığını göstermektedir. Fakat yaşayış ve toplumsal bağlamda herhangi bir bilgi bulunmadığını söyleyebiliriz.

  Çanakkale’nin Türkiye tarihi açısından önemi, I. Dünya Savaşı’na dayanmaktadır. Osmanlı Devleti’nin İtilaf Devletleri ile yaptığı en önemli savaşlardan birisi olan Çanakkale Savaşları bu ilimizde gerçekleşmiştir. 18 Mart 1915 tarihinde deniz yoluyla topraklarımıza saldıran düşmana cesurca karşılık veren Türk askeri, düşmanı püskürtmeyi başarmıştır. Kara harekâtının başında yer alan Yarbay Mustafa Kemal’in askeri dehasının da bu savaşı kazanmamıza önemli bir katkısı olduğunu hatırlatalım.

  Çanakkale’de Nerelere Gidilir?

  Çanakkale’yi tarihi veya turistik bakımdan ziyaret edebilirsiniz. Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri topraklarda Çanakkale Savaşları’nın tarihini detaylı olarak öğrenmek istiyorsanız, Çanakkale Şehitliği’ni listenize eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

  Truva Atı, Çanakkale’nin tarihsel simgelerinden bir diğeridir. Çanakkale Kordon’da bulunan bu devasa figür, efsanelere konu olmuş bir savaşın ikonik bir temsilcisi olarak şehirde yükselmektedir.

  Türkülere konu olan Aynalı Çarşı, Çanakkale’nin önemli değerlerinden birisidir. Tarih kokan bu mekânda alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

  Çanakkale ve Ulaşım

  Çanakkale her yıl tarihsel önemi nedeniyle birçok turisti ağırlamaktadır. 18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısıyla kutlamalar yapılmakta, şehirde hem bir yas hem de bir bayram havası esmektedir. Bu nedenle özellikle bu dönemlerde sefer bulmak ve şehre ulaşmak zordur.

  Balıkesir Turizm, ÇanakkaleBalıkesir ve BalıkesirÇanakkale seferlerine yer veren bir firmadır. Güney Marmara’da ulaşım konusunda lider olan bu firmanın iki güzergâh arasında her saatte bir düzenlediği seferleri bulunuyor. Bilet satışları ise ofislerden veya Balikesirturizm.com.tr üzerinden sağlanıyor.

  Çanakkale ve Balıkesir arası mesafe 220 kilometre olduğundan, 3 saat süren bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Bu yolculuklarda konfora önem veriyorsanız, firmanın VİP ulaşım imkânlarından yararlanabilir ve 17 kişi kapasiteli araçlarla şehre hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Yerinizi Balikesirturizm.com.tr’den şimdi ayırtabilir, yolculuk planlarınıza erkenden başlayabilirsiniz.  Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesini inceleyebilirsiniz. X